Travel-Yachting Smart Sailing
Partnerzy Portalu Czartery jachtów na Bałtyku Ogłoszenia Motoryzacyjne - Darmowe ! Partnerzy Portalu
Pokaż żeglarstwo w dziale: wiadomości | relacje | obyczaje | słownik | DODAJ
żeglarstwo - wiadomości żeglarskie
26 Listopada 2019 - wiadomości żeglarskie
Galera Augusta II

Model jachtu/galery reprezentacyjnej wykonany został prawdopodobnie na początku XVIII wieku dla króla Augusta II Mocnego. Autor, miejsce i czas wykonania nieznane.

Przedstawia jednostkę płaskodenną, wyposażoną w 24 wiosła, dwa maszty zaopatrzone w reje typu łacińskiego, flagsztoki na bukszprycie, masztach i rufie zakończone jabłkami w kształcie złotych koron, dwa pokłady z trzecim na rufie. Figura dziobowa wyobraża orła dzierżącego w szponach monogram A.R. = Augustus Rex (August Król). Tarcza na rufie/pawęży ma godło Polski i Litwy. Nadbudówka na dziobie oraz rufowy półpokład posiadają liczne ozdoby w postaci rzeźb ornamentu roślinnego.

Galera Augusta II, żeglarstwo

Galera Augusta II

Jednostka, wzorowana na paradnych/spacerowych jachtach holenderskich i galerach śródziemnomorskich, prawdopodobnie nigdy nie powstała. Do jej budowy mógł zachęcać Augusta II car Rosji Piotr I podczas spotkania w Gdańsku w kwietniu 1716 roku. Planowane powstanie galery mogło wiązać się z próbą utworzenia przez Augusta II w latach 1716-1721 eskadry kaperskiej w Gdańsku za zgodą Piotra I.

Model przed 1931 rokiem znajdował się w zbiorach prywatnych we Francji. Został odkupiony lub podarowany polskiej delegacji wojskowej podczas odbioru okrętu podwodnego ORP „Ryś”, wybudowanego we francuskiej stoczni. Zakłada się, że w tamtym czasie przywieziony został do Warszawy. Wcześniejszy los modelu pozostaje jak dotąd nieznany. Być może znajdował się na dworze króla Augusta II w Dreźnie. Prawdopodobnie przetrwał okres II wojny światowej w Muzeum Narodowym w Warszawie. W 1952 roku trafił na pierwszą wystawę poświęconą Marynarce Wojennej do Muzeum Wojska Polskiego, a w 1953 roku został przekazany do nowo powstałego Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.


Reklama | Prywatność i bezpieczeństwo | Partnerzy | Kontakt
Copyright © 2005 - 2020 ŻEGLARSTWO.PL
żeglarstwo - Valid XHTML! żeglarstwo - Valid CSS!